Categories Felgi - dylematy

Felgi z oznaczeniem ECE – czym są i co to dla nas oznacza?

felgi aluminiowe na zimę

Szukając nowego kompletu felg w sklepach internetowych takich jak: felgi aluminiowe Warszawa, niekiedy natrafimy na informację, że felga posiada homologację ECE. Czym właściwe jest to oznaczenie?

W przypadku felg aluminiowych i stalowych homologację ECE przyznaje się modelom zgodnym 1:1 z oryginałem. Dokładniej chodzi o parametry felgi: szerokość, średnicę, rozstaw otworów, osadzenie ET oraz średnicę otworu centralnego na piastę. Wszystkie tu wymienione muszą być identyczne jak w fabrycznej oryginalnej feldze stalowej lub aluminiowej. Rodzaje felg musimy rozpatrywać oddzielnie, gdyż rzadko się zdarza, że oryginalna felga stalowa ma dokładnie te same parametry jak oryginalna felga aluminiowa dla tej samej średnicy. Dlatego też porównując parametry felg zamontowanych na naszym samochodzie miejmy na uwadze rodzaj felgi – zgodnie z zasadą felgi stalowe porównujemy tylko z felgami stalowymi, aluminiowe tylko z aluminiowymi. Unikniemy dzięki temu nieporozumień i niejasności przy zakupie nowych felg. Felgi stalowe ECE powinny mieć dokładnie takie same parametry jak stalowe felgi fabryczne – to samo tyczy się felg aluminiowych.

Dlaczego warto zainwestować w felgi ECE? Po pierwsze mamy 100% pewność co do ich kompatybilności ze względu na zastosowane parametry. Przykręcimy je przy pomocy oryginalnych nakrętek lub śrub dedykowanych do danego rodzaju felgi. Niepotrzebne są dodatkowe akcesoria takie jak pierścienie centrujące, dystanse, itp. Tym samym montaż felg z homologacją ECE jest szybki i banalnie prosty, nie generuje też dodatkowych kosztów. W przypadku niektórych modeli felg ECE istnieje nawet możliwość przełożenia / zamontowania oryginalnego kapsla do felg aluminiowych z logo producenta samochodu.

Jeżeli szukacie Państwo nowych felg, np. na zimę i nie chcecie Państwo zbytnio zagłębiać się w temat i tracić czasu na znalezienie pasującego modelu, to zdecydowanie warto zwrócić uwagę na felgi z oznaczeniem ECE – obok znajdziemy zawsze informację dla którego konkretnie modelu samochodu dana felga powinna pasować. Miejmy na uwadze, że zwykłe auta w ponadstandardowych wersjach silnikowych mogą mieć powiększone zaciski hamulcowe, które nie pozwolą na założenie teoretycznie pasującej felgi. Dlatego też jeżeli jesteśmy posiadaczami takich samochodów zawsze ostateczny zakup konsultujmy ze specjalistami z branży felg samochodowych lub też posłużmy się specjalnym narzędziem dostępnym na stronie producenta felg: konfigurator felg aluminiowych i stalowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *