Categories Felgi - dylematy

Co oznacza parametr ET na feldze?

Parametr ET to współczynnik osadzenia felgi. Oznacza on odległość pomiędzy płaszczyzną montażową felgi a środkiem symetrii felgi.

Parametr ten wpływa na optymalne rozmieszczenie koła w nadkolu. Gdy wartość ET zmniejsza się, felgi wystają bardziej na zewnątrz w kierunku nadkola. Zwiększenie ET sprawia, że felga wchodzi głębiej do wewnątrz. Odpowiedni dobór omawianego parametru gwarantuje, że koło nie będzie obcierało o krawędź błotnika lub elementy zawieszenia nawet przy maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu auta przy maksymalnym skręcie koła.

W przypadku felg stalowych parametr ten jest stały dla danego auta w ściśle określonej wersji. Ten sam model samochodu może różnić się zastosowanymi felgami np. ze względu na znaczna różnicę w mocy silnika, co np. powoduje, że zastosowano różnej wielkości zaciski i tarcze hamulcowe. W przypadku felg aluminiowych parametr ET bardzo często jest różny. Nawet w przypadku felg oryginalnych różne wzory felg potrafią mieć różne ET. Główny wpływ na wielkość ET ma kształt ramion, szerokość i średnica felgi. Felgi należy dobierać przy użyciu specjalnych narzędzi oferowanych przez producenta felg, np. konfigurator doboru felg aluminiowych. ET każdej felgi jest dokładnie dobierane i sprawdzane przez producenta na podstawie testów konkretnej felgi na konkretnym modelu samochodu i gwarantuje bezpieczne użytkowanie pojazdu.

Autoryzowane salony sprzedaży felg aluminiowych pomogą Państwu dobrać felgi, jedyne co pozostaje to wybór wzoru. O resztę parametrów i kompatybilność nie trzeba się martwić. Sprzedaż felg aluminowych jest jednym z nich, godnym polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *