Categories Felgi - dylematy

Obalamy mity! Felgi aluminiowe, czy felgi stalowe w okresie zimowym?

Wielu kierowców uważa, że w okresie zimowym lepiej jest używać felg stalowych niż felg aluminiowych. Tłumaczą to, że felgi stalowe są bardziej wytrzymałe i nie zniszczą się tak bardzo jak felgi aluminiowe pod wpływem soli i błota pośniegowego. Kolejnym argumentem za wyborem felgi stalowe Warszawa jest ich niższa cena.

W rzeczywistości technologia lakierowania felg aluminiowych poszła tak do przodu, że dzięki zastosowaniu wielowarstwowych lakierów felgi te są odporne nie tylko na niekorzystne warunki zimowe jak sól drogowa czy błoto pośniegowe ale także są zabezpieczone przed drobnymi zarysowaniami mechanicznymi.

Przy wyborze felg aluminiowych na zimę należy jednak kierować się sprawdzonym producentem z Europy, który posiada wieloletnie doświadczenie. Do takich możemy zaliczyć np. niemiecki koncern ALCAR. Najnowocześniejsza lakiernia felg, która została zainstalowana w fabryce w Neunrade w Niemczech pozwala lakierować felgi w technologii SR3 (Salt Resistant 3). W konsekwencji na felgi kładzione są 3 warstwy lakieru: podkład, lakier właściwy i lakier wykańczający. Pierwsza z tych warstw zapewnia wytrzymałość i konstrukcję pod kolejne warstwy. Lakier aplikuje się w postaci mokrej powłoki, hartowanej przez 40 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Ostatnią z warstw stanowi lakier bezbarwny zabezpieczający felgi przed czynnikami zewnętrznymi.

Tak wykonane felgi poddawane zostają wielogodzinnym testom na działanie soli, kwasu octowego i chlorku miedzi, a także sprawdza się ich odporność na zadrapania.

Po pomyślnym przejściu takich testów, felgi zostają oznaczone symbolem dopuszczającym je do użytku w warunkach zimowych, a do pobrania ze strony internetowej producenta jest certyfikat TUV dopuszczający dane felgi do użytku na danym konkretnym modelu samochodu.

Jako wisienka na torcie, dołączana jest pisemna 3 letnia gwarancja na takie felgi, by klienci mieli pewność, że kupują najwyższą jakość i najwyższy standard obsługi.

Biorąc pod uwagę, że ilość aut jeżdżących po naszych drogach rośnie z roku na rok, rynek na felgi aluminiowe wzrósł do tego stopnia, że producenci mogli obniżyć marżę a co za tym idzie i ceny, gdyż wzrost sprzedaży rekompensuje im tą zniżkę. Dzięki temu ceny towarów jakimi są felgi aluminiowe Warszawa są obecnie tak przystępne, że niewiele różnią się od cen nowych felg stalowych. Pamiętajmy, że do stalówek musimy dokupić często śruby (w przypadku felg aluminiowych dostajemy je gratis!) i ewentualnie kołpaki by poprawić wygląd felg. Te dodatkowe koszty przemawiają za zakupem felg aluminiowych także w okresie zimowym!

Należy także zauważyć, że nawet dobrej jakości felgi stalowe po 2-3 sezonach rdzewieją i nie wyglądają efektownie. Nawet jeśli mieliśmy zamontowane kołpaki, to szczególnie w miejscach gdzie są zaczepy mocujące do felg powstaje rdza bo zbiera się woda i śnieg, które nie jest stamtąd odprowadzana.

Wiąże się to z cienką warstwą farby i tańszym wykonaniem niż trójwarstwowy lakier na zimowych felgach aluminiowych.

To ostatecznie przesądza o wyższości felg aluminiowych nad stalowymi nawet w zimie.

Modele felg aluminiowych przygotowane i testowane przez firmę ALCAR pod kątem warunków zimowych to:

Marka AEZ – modele: Reef Si, Reef Si SUV, Straight Dark, Straight Shine, Strike Graphite, Yacht, Yacht Dark, Yacht SUV

Marka DEZENT – modele: RE, RE Dark, TC, TD, TD Dark, TD Graphite, TE, TE Dark, TF, TH, TI, TX, TX Graphite

Marka DOTZ – modele: Kendo Dark, Mugello Dark, Shift Pinstripe Red

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *